Sprawozdania

Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom
I Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku za rok 2023

W 2023 r. pracą Stowarzyszenia kierował Zarząd w składzie:

Teresa Tomaka- Przewodniczący Zarządu, Czesława Wilk – Skarbnik Zarządu, Agata Kunasz – Sekretarz Zarządu, Anna Stysiał- Członek Zarządu, Danuta Gancarz – Członek Zarządu, Marta Siewierska – Członek Zarządu.

W 2023 roku Stowarzyszenie realizowało program „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ”. Program ten był kolejną inicjatywą skierowaną do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej mieszkającej na terenie Gminy Trzebownisko, przy udziale ich pełnosprawnych rówieśników oraz innych grup społecznych. Myślą przewodnią Programu była parafraza słynnego wystąpienia J. F. Kennediego  z 1961r. „ Nie pytaj, co inni mogą zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla innych.”  Przyjmowaliśmy kolejne wyzwania do których zapraszaliśmy władze gminy, młodzież szkolną, organizacje pozarządowe, mieszkańców gminy oraz firmy działające na naszym terenie. Poprosiliśmy o pomoc w zdefiniowaniu kolejnych wyzwań  i włączenie się w ich realizację.

Poniżej co robiliśmy w kolejnych miesiącach:

 • w m-cu styczniu uczestniczyliśmy w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w podziękowaniu za dotychczasowy ogromny wkład ORKIESTRY w diagnozowanie, leczenie i rehabilitację dzieci. Nikt bardziej od rodziców dzieci niepełnosprawnych nie potrafi  ocenić, jak bardzo ważna jest szybka diagnoza chorego dziecka, jaki ma wpływ na jego dalsze życie i jak ważne jest szybkie leczenie i odpowiedni sprzęt do rehabilitacji. W  ramach naszego programu RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ przeprowadziliśmy zbiórkę w naszym Stowarzyszeniu, a zebraną kwotę przesłaliśmy konto WOŚP.   Rodzice naszych dzieci już niejednokrotnie pokazali, że sami doświadczeni przez los, potrafią pochylić się nad problemami innych.
 • w miesiącu lutym spotkaliśmy się imprezie karnawałowej pod hasłem “Każdy ma szansę na sukces”. Były konkursy, występy, nagrody. Pyszne ciasteczka upiekły mamy Dzieci niepełnosprawnych.
 • W miesiącu marcu wysłaliśmy list poparcia do protestujących w Warszawie Opiekunów Osób niepełnosprawnych. „Uwierzcie w zwycięstwo, a zwycięstwo uwierzy w Was.”
 • W miesiącu kwietniu uczestniczyliśmy w otwarciu Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla Osób niepełnosprawnych w Stobiernej. Powitaliśmy też wiosnę w naszym Ogrodzie Pamięci.
 • W maju uczestniczyliśmy w I Komunii Św. Pawełka.
 • W czerwcu z okazji Dnia Dziecka spotkaliśmy się w Pizzerii w Stobiernej. Był też bardzo smutny czas w Stowarzyszeniu. Pożegnaliśmy naszą Koleżankę Władzię Dodolak.
 • W miesiącu wrześniu uczestniczyliśmy w XXI Powiatowym Dniu Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi w Kamieniu. To inicjatywa, która powstała w 1994 roku w Gminie Trzebownisko, jako Gminne Dni Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi.
  W 2001 roku Radni Powiatowi z Gminy Trzebownisko, zawieźli inicjatywę do Powiatu Rzeszowskiego. „Żyj tak, aby ślady Twoich stóp przeżyły Cię”.
 • We wrześniu wyruszyliśmy na pełen atrakcji i wzruszeń coroczny wyjazd do Zakopanego. Uczestniczyło w nim 42 osoby. Były kąpiele w basenach termalnych, spacery po atrakcyjnych miejscach Zakopanego, zwiedzanie Muzeum Iluzji, wyjazd na Gubałówkę i wiele godzin spędzonych razem, w atmosferze serdeczności, wzajemnej życzliwości. Bardzo ważnym elementem wyjazdu był udział we Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce. To nasze Magiczne Miejsce. Nie byłoby tych pięknych, wzruszających, pełnych radości chwil, gdyby nie  wsparcie naszych Przyjaciół, które towarzyszy nam od ponad trzydziestu lat.

 • W miesiącu wrześniu Kapituła ORDERU DOBROCI zaprosiła do grona Kawalerów ORDERU Panią Monikę Moskwa Ataman oraz Panią Agnieszkę Bazan. Wręczenie ORDERÓW 2 grudnia 2023 r.

 • 31 października zapaliliśmy znicze pod DRZEWAMI ŻYCIA w naszym OGRODZIE PAMIĘCI. „Żyjemy tak długo, jak długa jest o nas pamięć ludzka.” To motto Alei DRZEW ŻYCIA w naszym OGRODZIE PAMIĘCI. Rosną w niej DRZEWA ŻYCIA naszych Przyjaciół ze Stowarzyszenia: Krzysia Tomaki, Andrzeja Drapały, Kasi Hanasko, Izy Gwóźdź, Paulinki Gancarz, Kasi Sroka, Tomka Gawła oraz Ludzi Wielkiego Serca, dzięki którym, życie naszych Dzieci stało się godniejsze : Pana Józefa Kamińskiego z USA, Pani Virginii Sikora z USA, Pana Marka Zabielskiego. Jak co roku wysłaliśmy Im światełko do nieba. Przystanęliśmy pod każdym z DRZEW, żeby jeszcze raz uświadomić sobie, jak Ich życie było dla nas ważne. Wszystkich razem i każdego z osobna. Mamy nadzieję, że nasze światełko dotarło z pięknymi promieniami słońca.
 • W miesiącu listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie Władz Gminy z Opiekunami Osób niepełnosprawnych w sprawie budowy całodobowego Ośrodka Wsparcia dla Osób niepełnosprawnych z Gminy Trzebownisko. Uczestniczyliśmy też w Festiwalu Twórczości Artystycznej WTZ- „I ja potrafię być aktorem”.
 • 19 listopada w Światowym Dniu Ubogich po raz 22 ogłosiliśmy Akcję ” Spójrz wokół siebie”. W 2001 roku, na spotkaniu Stowarzyszenia przed świętami Bożego Narodzenia rodziny osób niepełnosprawnych postanowiły znaleźć wśród swoich sąsiadów, osoby samotne potrzebujące pomocy. Sami doświadczeni przez los, chcieli zanieść odrobinę radości innym. Były kartki świąteczne wykonane przez dzieci, upominki i ciepłe słowa.  W kolejnych latach do akcji przystąpili Radni Powiatu Rzeszowskiego, Koła Gospodyń Wielskich, Szkoły, Władze Gminy Trzebownisko, Darczyńcy. W poniedziałek
  12 grudnia ruszyliśmy w trasę, po naszej wsi Trzebownisko. Z dobrym słowem, kartkami świątecznymi wykonanymi przez Uczniów Zespołu Szkół w Trzebownisku, pierniczkami upieczonymi przez Panie z KGW w Trzebownisku, upominkami przygotowanymi przez Darczyńców i Uczestników tej Akcji. 100 odwiedzin, ciepłych słów, życzeń. TYDZIEŃ DOBROCI w naszej Wsi. W tym roku Patronat nad Akcją przyjęła Pani Małgorzata Kuźniar. Dziękujemy wszystkim z całego serca za udział w naszej Akcji. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.
 • „Upływa szybko życie, jak potok płynie czas”. To już 31 lat. 4 grudnia 1992 roku spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej w Trzebownisku po raz pierwszy. 2 grudnia 2023 roku w Domu Ludowym w Trzebownisku kolejne pełne wzruszeń spotkanie. Powodów do radości i wzruszeń było wiele. Bo to już 31 rocznica naszego powstania. Do naszego grona dołączyły cztery małe, radosne Istotki z Opiekunami : Antoś, Kacperek, Zuzia i Antosia. Było serdeczne powitanie. Do grona Kawalerów ORDERU DOBROCI dołączyły Wspaniałe Kobiety Pani Monika Moskwa Ataman oraz Pani Agnieszka Bazan. To dzięki Ich ogromnemu zaangażowaniu i sercu przez kilkanaście lat istniało Gminne Centrum Aktywności dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Gminie Trzebownisko. Ordery oprócz Dzieci wręczali Kawalerowie ORDERU DOBROCI Pan Lesław Kuźniar oraz Pan Marek Sitarz. Spotkanie od strony kulinarnej (pyszności) przygotowały Panie z KGW z Trzebowniska. Przyniosły też upominki dla naszych Dzieci. Piękne choinki dla wszystkich Uczestników przekazali Kawalerowie ORDERU DOBROCI Karolina i Paweł Tomasik z Zielonych Kątów. Mikołaj też dostarczył upominki. Oprawę muzyczno-taneczną tradycyjnie już przygotowała i zrealizowała Pani Marta Berdel. Dzieci zatańczyły pięknie. A w każdym z nas, którzy uczestniczyliśmy tym spotkaniu była radość, życzliwość, uśmiech, bezwarunkowa miłość. Świat jest piękny.
 • 7 grudnia z inicjatywy naszego Stowarzyszenia w Urzędzie Gminy w Trzebownisku odbyło się kolejne spotkanie, w sprawie budowy na terenie Gminy Trzebownisko całodobowego Ośrodka Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyli w nim: Rodzice Osób Niepełnosprawnych z Gminy Trzebownisko, Wójt Gminy Trzebownisko Pan Lesław Kuźniar, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie Pan Jerzy Jęczmienionka, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Bernadetta Świątek, Kierownik Oddziału Polityki Społecznej i Wsparcia Rodziny w Rzeszowie Pani Barbara Krawczyk, Kierownik Referatu Budownictwa i Rozwoju Gospodarczego Pani Dominika Hartman, Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom I Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku Pani Teresa Tomaka. Wszyscy Uczestnicy spotkania zgodzili się, że realizacja takiego przedsięwzięcia jest konieczna. W dyskusji padło wiele propozycji, jak: połączenie w jednym miejscu centrum dziennego pobytu, mieszkań treningowych oraz całodobowego centrum opiekuńczo mieszkalnego. To bardzo poważne przedsięwzięcie. Ale damy radę. Jak zawsze.
 • „Raz tylko w roku zdarza się taki dzień, gdy radość płynie z serc do serc z rąk do rąk”. Rok zakończyliśmy serdecznymi życzeniami dla naszych Przyjaciół, dzięki którym mogliśmy zmieniać na lepszą rzeczywistość z którą na co dzień borykają się Dzieci Niepełnosprawne i Ich Opiekunowie. Kochani. Dzięki, że jesteście z nami.

To był 31 rok naszego istnienia. 31 lat fantastycznych inicjatyw, DOBRYCH LUDZI
z otwartymi sercami i dłońmi gotowymi do pomocy po drodze, serdecznych powitań i bardzo trudnych pożegnań.  Dziękuję Zarządowi za pracę i wsparcie, Władzom Gminy, Naszym Darczyńcom i Przyjaciołom, jeszcze raz z całego serca dziękujemy.

                                                      Teresa Tomaka

                                                  Przewodnicząca Zarządu

                                            Sprawozdanie finansowe

 Według dokumentów i informacji przychody Stowarzyszenia kształtowały się następująco:

 • Darowizny 1,5 %                                                             61 349,30 zł
 • Darowizny pozostałe                                                         6 800,00 zł
 • w tym:
 • osoby fizyczne                                                                   6 800,00 zł
 • osoby prawne                                                                          0,00 zł
 • Darowizny w naturze       0,00 zł                               
 • Przychody roku ubiegłego    5 549,83 zł
 • Pozostałe przychody 290,00 zł  

Razem przychody                                                                    73 989,13 zł          

  W ramach działalności statutowej prowadzone były niżej wymienione działania na które poniesione zostały następujące koszty:

 • Program „ Razem możemy więcej”                                  63 447,84 zł
 • Opłaty bankowe                                                                          62,50 zł
 • Razem koszty                                                                       63 510,34

Rok 2023 został zamknięty saldem 10 478,79 zł, które to środki zostaną przeznaczone na działalność statutową Stowarzyszenia w 2024 r.

 Zarząd Stowarzyszenia przez 31 lat nie pobiera żadnych wynagrodzeń. Stowarzyszenie nie zatrudnia pracowników administracyjnych. Wszystkie prace wykonywane są nieodpłatnie. Jedynym kosztem administracyjnym są usługi księgowe oraz opłaty za telefon.

Przez cały rok w ramach programu „Razem możemy więcej” dofinansowaliśmy : turnusy rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów, leki i sprzęt rehabilitacyjny, opał,   opłaty lekarzy specjalistów. Wszystkie prośby osób niepełnosprawnych i ich opiekunów mieszkających na terenie Gminy Trzebownisko  zostały rozpatrzone pozytywnie.