Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom
I Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku za rok 2022
W 2022 r. pracą Stowarzyszenia kierował Zarząd w składzie:
Teresa Tomaka- Przewodniczący Zarządu, Czesława Wilk – Skarbnik Zarządu, Agata Kunasz – Sekretarz Zarządu, Anna Stysiał- Członek Zarządu, Danuta Gancarz – Członek Zarządu, Marta Siewierska – Członek Zarządu.
W 2022 roku Stowarzyszenie realizowało program „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ”. Program ten był kolejną inicjatywą skierowaną do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej mieszkającej na terenie Gminy Trzebownisko, przy udziale ich pełnosprawnych rówieśników oraz innych grup społecznych. Myślą przewodnią Programu była parafraza słynnego wystąpienia J. F. Kennediego z 1961r. „ Nie pytaj, co inni mogą zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla innych.” Przyjmowaliśmy kolejne wyzwania do których zapraszaliśmy władze gminy, młodzież szkolną, organizacje pozarządowe, mieszkańców gminy oraz firmy działające na naszym terenie. Poprosiliśmy o pomoc w zdefiniowaniu kolejnych wyzwań i włączenie się w ich realizację. Patronat nad programem od początku sprawuje Wójt Gminy Trzebownisko Pan Lesław Kuźniar.
Poniżej co robiliśmy w kolejnych miesiącach:
- w m-cu styczniu uczestniczyliśmy w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w podziękowaniu za dotychczasowy ogromny wkład ORKIESTRY
w diagnozowanie, leczenie i rehabilitację dzieci. Nikt bardziej od rodziców dzieci niepełnosprawnych nie potrafi ocenić jak bardzo ważna jest szybka diagnoza chorego dziecka, jaki ma wpływ na jego dalsze życie i jak ważne jest szybkie leczenie
i odpowiedni sprzęt do rehabilitacji. W ramach naszego programu RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ przeprowadziliśmy zbiórkę w naszym Stowarzyszeniu, a zebraną kwotę przesłaliśmy konto WOŚP. Rodzice naszych dzieci już niejednokrotnie pokazali, że sami doświadczeni przez los potrafią pochylić się nad problemami innych. - w miesiącu marcu na wzór programu „Szkółka sobotnia” realizowanego przez nasze Stowarzyszenie w latach 90-tych, wyróżnionego w Krajowym Konkursie Inicjatyw Lokalnych, zorganizowaliśmy wraz z Panem Wójtem Gminy Trzebownisko oraz Kołem Gospodyń Wiejskich w Trzebownisku „szkółkę sobotnią” dla Dzieci z Ukrainy, które uczyły się na terenie naszej Gminy. Były to miłe, serdeczne spotkania.
- W miesiącu marcu uczestniczyliśmy w otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy w Terliczce.
- W miesiącu kwietniu uczestniczyliśmy w gminnej imprezie „W Bukszpanowej Ozdobie.” W tym roku imprezę wspólnie z GOK organizowała Wólka Podleśna. Ciepłe spotkanie na którym swoje wspaniałości wystawiają Panie z Kół Gospodyń Wiejskich
z całej Gminy Trzebownisko. Uczta dla oczu, jeszcze większa dla żołądka. Jak zwykle serdecznie zostały przyjęte Dzieci z naszego Stowarzyszenia. - W miesiącu czerwcu nasze Stowarzyszenie tradycyjnie wyjechało na wycieczkę do Zakopanego. Tym razem gościliśmy w Domu Rekolekcyjnym „Maleńka”. Były spacery po „Krupówkach”, kąpiele w basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej”, wyjście na lody z okazji „Dnia Dziecka”. Przez trzy radosne dni wszyscy zapomnieli o wszelkich troskach.
- W miesiącu czerwcu spotkaliśmy się w DOMU SZTUKI w Łące. To piękny obiekt,
w którym można wypić dobrą kawę, zjeść dobre lody i uczestniczyć w ciekawych imprezach. Super, że powstało takie miejsce w Gminie Trzebownisko. Przy okazji odwiedziliśmy nasz OGRÓD PAMIĘCI, nasz ślad na ziemi. - W miesiącu sierpniu spotkaliśmy się podczas naszych „Bajkowych wakacji w ogrodzie zaprzyjaźnionych Szkółkarzy z Trzebowniska na zajęciach z hortiterapii. Były warsztaty florystyczne, spacery, konkursy. Miło spędziliśmy kolejny wakacyjny dzień.
- W miesiącu wrześniu Kapituła ORDERU DOBROCI zaprosiła do grona Kawalerów ORDERU Szkołę Podstawową w Trzebownisku. To w tej Szkole dzięki współpracy Dyrekcji, Nauczycieli, Pracowników i Uczniów powstało 30 lat temu Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom I Młodzieży Sprawnej Inaczej.
- W miesiącu wrześniu uczestniczyliśmy w XX Powiatowym Dniu Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego. A wszystko zaczęło się w Gminie Trzebownisko. W 1994 roku po raz pierwszy nasze Stowarzyszenie zorganizowało Gminne Dni Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi. Przez wiele lat, raz
w roku spotykaliśmy się na mszy św., a później na radosnym pikniku. W kolejnych latach podczas Dni Jedności do I Komunii Św. przystępowały dzieci niepełnosprawne, które nie uczęszczały do szkół. Były to wzruszające spotkania mieszkańców, rodzin, przyjaciół i władz gminy. Większość spotkań odbyła się w Terliczce. Św. pamięci ojciec Jan kochał nasze dzieci i może dlatego wychodziliśmy z tych spotkań radośni. Towarzyszyła nam zawsze gromada wolontariuszy, którzy przygotowywali piękną oprawę Mszy św. W 2000 roku inicjatywę zawieźliśmy do Rady Powiatu Rzeszowskiego. Radni podjęli Uchwałę, że raz w roku w kolejnych gminach będą organizowane Powiatowe Dni Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi mieszkającymi na terenie Powiatu Rzeszowskiego. Pierwsze odbyły się w Gminie Hyżne. Mszę św. odprawił Ks. Biskup Tokarczuk. Niezapomniana homilia o losie, przeznaczeniu, oddaniu, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Do I Komunii św. przystąpiły dzieci niepełnosprawne z różnych gmin powiatu rzeszowskiego. Na spotkanie przybyli wszyscy radni powiatu rzeszowskiego z ówczesnym Starostą Stanisławem Ożogiem, wójtowie, księża. Było to podniosłe wzruszające spotkanie. Dla niektórych osób był to pierwszy kontakt z tak dużą rzeszą osób niepełnosprawnych. Nie było przemówień, obietnic, wielkich słów. Po prostu wspólna biesiada. - W miesiącu październiku nasze Stowarzyszenie i Gminę odwiedzili nasi Przyjaciele
z Fundacji Charytatywnej Kongresu Polonii Amerykańskiej z Chicago Pan Christopher T. Nowotarski oraz Pan Steve H. Tokarski. Kawalerowie naszego ORDERU DOBROCI. To już 10 lat Fundacja wspiera nasze Dzieci i Ich Rodziny. To dzięki temu wsparciu mogliśmy finansować sprzęt rehabilitacyjny, turnusy i wyjazdy rehabilitacyjne, prowadzić Gminne Centrum Dziennej Aktywności, a także utworzyć bezpłatną Gminną Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego, z której korzystają osoby niepełnosprawne i obłożnie chore. Pan Wójt Lesław Kuźniar pokazał Gościom nasz nowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Terliczce. Z sentymentem pojechaliśmy do naszego OGRODU PAMIĘCI przy ZS w Łące gdzie rosną DRZEWA ŻYCIA Darczyńców z USA. W imieniu naszych Dzieci podziękowaliśmy za DAR SERCA, który tak bardzo zmienił Ich los. - W miesiącu październiku odwiedziliśmy nasz OGRÓD PAMIĘCI. „Żyjemy tak długo, jak długa jest o nas pamięć ludzka.” To motto Alei DRZEW ŻYCIA w naszym OGRODZIE PAMIĘCI. Rosną w niej DRZEWA ŻYCIA naszych Przyjaciół ze Stowarzyszenia: Krzysia Tomaki, Andrzeja Drapały, Kasi Hanasko, Izy Gwóźdź, Paulinki Gancarz, Kasi Sroka, Tomka Gawła oraz Ludzi Wielkiego Serca, dzięki którym, życie naszych Dzieci stało się godniejsze : Pana Józefa Kamińskiego z USA, Pani Virginii Sikora z USA, Pana Marka Zabielskiego. Jak co roku zapaliliśmy znicze i wysłaliśmy Im światełko do nieba. Przystanęliśmy pod każdym z DRZEW, żeby jeszcze raz uświadomić sobie, jak Ich życie było dla nas ważne. Wszystkich razem i każdego z osobna. Mamy nadzieję, że nasze światełko dotarło z pięknymi promieniami słońca.
- W miesiącu listopadzie po raz 21 ogłosiliśmy Akcję ” Spójrz wokół siebie”. W 2001 roku, na spotkaniu Stowarzyszenia przed świętami Bożego Narodzenia rodziny osób niepełnosprawnych postanowiły znaleźć wśród swoich sąsiadów, osoby samotne potrzebujące pomocy. Sami doświadczeni przez los, chcieli zanieść odrobinę radości innym. Były kartki świąteczne wykonane przez dzieci, upominki i ciepłe słowa. W kolejnych latach do akcji przystąpili Radni Powiatu Rzeszowskiego, Koła Gospodyń Wielskich, Szkoły, Władze Gminy Trzebownisko, Darczyńcy. Razem z KGW w Trzebownisku i Darczyńcami przygotowaliśmy 100 upominków. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Trzebownisku przygotowali kartki świąteczne z życzeniami. A wszystko z błogosławieństwem Wójta Gminy Pana Lesława Kuźniara. „Razem możemy więcej”.
- W miesiącu grudniu wymieniliśmy na nowe wszystkie materace przeciwodleżynowe wykorzystywane w naszej Gminnej Wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.
- „Upływa szybko życie, jak potok płynie czas”. To już 30 lat. 4 grudnia 1992 roku spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej w Trzebownisku po raz pierwszy. Po trzydziestu latach 4 grudnia 2022 roku o godz. 14.00 spotkaliśmy się w Domu Ludowym w Trzebownisku. Nie było wielkiego przyjęcia, bo nie czas na imprezy. Nie było przemówień i wielkich słów. Było spotkanie przyjaciół, którzy towarzyszyli sobie przez te 30 lat w radościach i smutkach. I choć przeżyliśmy wiele bardzo trudnych chwil, to zawsze po pochmurnych dniach wychodziło słońce. Nie wysłaliśmy do naszych Przyjaciół kolorowych zaproszeń. Tyle spotkaliśmy przez te trzydzieści lat Ludzi Wielkiego Serca, że baliśmy się kogoś pominąć. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebowniska upiekły dla nas ciasteczka. Dla wszystkich, którzy zechcieli nas w tym dniu odwiedzić była też pyszna kawa. Może postarzeliśmy się trochę. Ale pozostało w nas to co najcenniejsze, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Nie zmieniły się tylko nasze Dzieci. Zawsze uśmiechnięte, gotowe nas przytulić i przekazać wszystkim pozytywną energię. I to ona i pomoc Ludzi o Wielkim Sercu pomogły nam pokonać wszystkie trudności przez te trzydzieści lat. Dziś po prostu z całego serca dziękujemy.
- 10 grudnia w całej Polsce trwał „weekend cudów” organizowany przez Szlachetną Paczkę. Piękna inicjatywa. A u nas w Trzebownisku weekend dobroci. To zakończenie akcji „Spójrz wokół siebie”. 100 uścisków, ciepłych słów, upominków może niewielkich, ale od serca. Może za rok będzie nas więcej. Tak podzieliliśmy się dobrocią. „Jeśli godziną szczęścia , rozpromieniłeś smutne szare życie, spełniłeś zadanie Anioła na ziemi”.
- „Raz tylko w roku zdarza się taki dzień, gdy radość płynie z serc do serc z rąk do rąk”
Rok zakończyliśmy serdecznymi życzeniami dla naszych Przyjaciół, dzięki którym mogliśmy zmieniać na lepszą rzeczywistość z którą na co dzień borykają się Dzieci Niepełnosprawne i Ich Opiekunowie.
To był 30 rok naszego istnienia. 30 lat fantastycznych inicjatyw, DOBRYCH LUDZI
z otwartymi sercami i dłońmi gotowymi do pomocy po drodze, serdecznych powitań i bardzo trudnych pożegnań. Dziękuję Zarządowi za pracę i wsparcie, Naszym Darczyńcom, których pomoc była dla nas bezcenna, jeszcze raz z całego serca dziękujemy.
Teresa Tomaka
Przewodnicząca Zarządu
Sprawozdanie finansowe
Według dokumentów i informacji przychody Stowarzyszenia kształtowały się następująco:
- Składki 0,00 zł
- Darowizny 1% 46 056,20 zł
- Darowizny pozostałe 8 413,84 zł
- w tym:
- osoby fizyczne 8 413,84 zł
- osoby prawne 0,00 zł
- Darowizny w naturze 0,00 zł
- Przychody roku ubiegłego 52 740,10 zł
- Pozostałe przychody 0,00 zł
Razem przychody 107 210,14 zł
W ramach działalności statutowej prowadzone były niżej wymienione działania na które poniesione zostały następujące koszty:
- Program „ Razem możemy więcej” 101 577,31 zł
- Opłaty bankowe 83,00 zł
Razem koszty 101 660,31 zł
Rok 2022 został zamknięty saldem 5 549,83zł, które to środki zostaną przeznaczone na działalność statutową Stowarzyszenia w 2023 r.
Zarząd Stowarzyszenia przez 30 lat nie pobiera żadnych wynagrodzeń. Stowarzyszenie nie zatrudnia pracowników administracyjnych. Wszystkie prace wykonywane są nieodpłatnie. Jedynym kosztem administracyjnym są usługi księgowe w wysokości 1476,00 zł brutto rocznie.
Przez cały rok w ramach programu „Razem możemy więcej” dofinansowaliśmy : turnusy rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów, leki i sprzęt rehabilitacyjny, opał, meble, ubrania, opłaty lekarzy specjalistów, sprzęt do gminnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, sprzęt komputerowy. Wszystkie prośby osób niepełnosprawnych i ich opiekunów mieszkających na terenie Gminy Trzebownisko zostały rozpatrzone pozytywnie.