„SPÓJRZ WOKÓŁ SIEBIE”

Niedziela, 19 listopada VII Światowy Dzień Ubogich. Z reguły w tym dniu mówi i pisze się o tym w mediach. Wzruszamy się Ich losem, czasem wrzucamy datek do puszki. Często nie dostrzegamy jednak, że Oni żyją tuż obok nas przez 365 dni w roku. Osób, których status materialny i społeczny daleki jest od zadawalającego, jest wśród nas coraz więcej. Z naszych doświadczeń w pracy społecznej wiemy, że Ci najbardziej potrzebujący są najmniej widoczni. Jakby chcieli przeprosić za to, że nie mogą sobie sami poradzić. Często trzeba namawiać Ich, aby zwrócili się po pomoc, która wręcz na nich czeka. Co roku od ponad 20 lat, nasze Stowarzyszenie ogłasza akcję „Spójrz wokół siebie” . Po raz pierwszy w 2001 roku to Opiekunowie Dzieci Niepełnosprawnych postanowili znaleźć w swoim sąsiedztwie osoby samotne, chore, niepełnosprawne i wybrać się do nich z życzeniami świątecznymi i drobnymi upominkami. Sami doświadczeni przez los, mieli znaleźć wokół siebie sąsiadów potrzebujących pomocy. Przez lata do Akcji włączały się szkoły, KGW, samorządowcy, darczyńcy. 19 listopada 2023 roku to dobry dzień, aby ogłosić po raz kolejny naszą Akcję. Już w wyprzedzeniem do Akcji zgłosiły się już Panie z KGW z Trzebowniska, Centrum Opiekuńczo Mieszkalne w Stobiernej, pierwsi Darczyńcy. Razem „Spójrzmy wokół siebie”, może ktoś w naszym najbliższym otoczeniu potrzebuje pomocy, a pośpiech dnia codziennego nie pozwolił nam tego zauważyć. I nie czekajmy, aż nas o tą pomoc poprosi. . Tradycyjnie Akcję zakończymy 17 grudnia „weekendem dobroci”. Ile Osób z naszej Gminy w tym dniu odwiedzimy, z dobrym słowem, życzeniami, upominkiem zależy od nas. „Jeśli godziną szczęścia rozpromieniłeś smutne szare życie, spełniłeś zadanie anioła na ziemi”. To jest ten czas, abyśmy choć na krótko, zastąpili aniołów na ziemi. „To tak niewiele, a tak bardzo wiele”