XV Festiwal Twórczości Artystycznej Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „I ja potrafię być aktorem”

26 września 2017 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie,  po raz piętnasty Polskie Stowarzyszenie Młodzież Sprawna Inaczej, które prowadzi m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zgłobniu, zorganizowało dla młodzieży niepełnosprawnej duchową ucztę. Uczestnicy WTZ z Podkarpacia prezentowali przygotowane przez siebie spektakle teatralne, wokalne i instrumentalne. Występy oceniało profesjonalne jury składające się
z przedstawicieli świata kultury i sztuki, pod przewodnictwem Pana Artura Barcisia- aktora i wieloletniego Przyjaciela Stowarzyszenia. Cudowna atmosfera, profesjonalne występy aktorów. W wydarzeniu uczestniczyli także nasi podopieczni. Podczas gdy festiwalowe jury zajęte było burzliwymi obradami,  młodzież z naszego Centrum miała okazję pokazać siebie w ruchu na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury. Kilka zaprezentowanych etiud tanecznych to efekt choreoterapii i muzykoterapii, w której młodzież uczestniczy kilka razy w tygodniu. Miło jest patrzeć, jak poszczególne osoby rozkwitają,  otwierają się na tę formę ekspresji i zaczynają pokazywać swoje emocje w ruchu. Nie chodzi tu o wyuczone kroki i układy choreograficzne, ale przede wszystkim o bycie sobą oraz przeżywanie muzyki, nawiązywanie swoim ruchem do nastroju poszczególnych utworów. Bycie sobą to być może najtrudniejsze zadanie. Nasi tancerze są naturalni, uczą się improwizacji
w ruchu. Codziennie odrywają nowe możliwości. Każdy ich ruch płynie z serca. Na scenie pokazują swoją niezwykłą wrażliwość. Każdy, kto posiada choć odrobinę wrażliwości
z pewnością odczyta z tańca naszej młodzieży najdrobniejsze poruszenia.
W pierwszej etiudzie tanecznej zatytułowanej „Ciało – mój kształt” zaprezentowały się Agata i Anetka. Anetka na co dzień korzysta z wózka inwalidzkiego. Dziewczyny świetnie zmierzyły się z tematem. Anetka i jej wózek stanowiły wspaniałe podparcie dla Agaty, której ciało elastycznie poruszało się w różnych kierunkach. Dzięki Anetce Agata mogła znaleźć równowagę w swoich akrobacjach. Było to wspólne poszukiwanie siebie
w przestrzeni. Każda z tancerek miała swoją postać ruchu, uzupełniały się nawzajem, dopasowując się do siebie, tworząc razem wspólny kształt.
W drugiej etiudzie tanecznej wystąpił kolejny duet – Ela i Agata. Etiuda zatytułowana była „Dialog”. Jak to w życiu bywa dialogowanie nie zawsze jest łatwe. Tancerki zaprezentowały w pierwszej części swoisty rodzaj braku dialogu – było nieco mrocznie, groźnie, dziewczyny pokazały trudne emocje. W kolejnych częściach etiudy przeszedł czas na pojednanie i łagodność. Tancerki improwizowały, pokazując piękne, czyste emocje.
Trzecia prezentacja to „Fale”. Wszyscy nasi podopieczni znaleźli się nad brzegiem morza starając się zinterpretować poezję śpiewaną.Mieliśmy okazję podziwiać Elę obdarzoną niezwykłym talentem tanecznym, w jej interpretacji ruchowej. Było to ujmujące za serce solo na tle „falującej” grupy.
Ostatni taniec to „Taneczna i muzyczna podróż w czasie”. Postanowiliśmy zaprosić publiczność do naszego przedstawienia, aby wspólnie odbyć podróż poprzez różne epoki. Historia ludzkości to także historia tańca. Ludzie różnie poruszali się w zależności od epoki – inaczej  wyglądał nasz ruch w czasach jaskini, inaczej w epoce menueta czy rock&roll’a. Zupełnie zmieniliśmy swoje nawyki ruchowe w dobie internetu, co staraliśmy się pokazać w naszej inscenizacji. Próbowaliśmy też poszukać w swoich ruchu gestów prawdziwego człowieka – z łagodnością, naturalnością i miłością. Na scenie pojawił się kolorowy, różnorodny tłum. Była to piękna, spontaniczna, wspólna improwizacja. Można było odczuć, że wszyscy mieli ogromną potrzebę ruchu po kilku godzinach spędzonych na widowni. Ruch może sprawić cuda. Może sprawić, że wydarzenia proste mogą być zarazem cudownie niezwykłe. Pani Marta Berdel otrzymała z rąk jury wyróżnienie.  Gratulujemy wyróżnienia i dziękujemy za pełną pasji pracę z naszymi dziećmi.

Na zakończenie młodzież z naszego Stowarzyszenia przekazała Panu Arturowi Barcisiowi ORDER DOBROCI. Za serce jakie okazuje od wielu lat osobom  niepełnosprawnym.

Gratulujemy i dziękujemy organizatorom z Panią Anną Demską na czele pomysłu, profesjonalizmu, wytrwałości. Do zobaczenia za rok.